Tijekom ljetnih mjeseci, otok Lošinj često organizira različite festivale, koncerte i kulturne manifestacije.
To može uključivati glazbene festivale, kazališne predstave, umjetničke izložbe i gastronomske događaje.
Također, Lošinj je popularno odredište za sportske aktivnosti, pa se mogu održavati razni sportski događaji kao što su regate, biciklističke utrke, teniski turniri ili planinarski susreti.
Na otoku Lošinju postoji duga tradicija regata, i to posebno u mjestu Nerezine. Jedriličarske regate drvenih pasara započele su još daleke 1920. godine i s prekidima se odvijaju sve do danas. Uz druge igre na moru, održavale su se u sklopu Augušta, nerezinske pučke fešte povodom blagdana Porcijunkule (Gospe od Anđela) koji je kasnije evoluirao u Nerezinske ljetne igre.
Tijekom travnja i svibnja, na otoku se održava Fešta Lošinjske kuhinje. U tom periodu, lošinjski restorani kroz okuse pričaju priču o svom otoku, a na njihovom meniju se nalaze odreda jela inspirirana lokalnim namirnicama i samoniklim začinskim biljem.
Festival Lošinjskim jedrima oko svijeta posvećen je bogatoj pomorskoj i brodograditeljskoj tradiciji otoka. Lošinj je tijekom 19.stoljeća bio centar pomorstva istočnog Sredozemlja. Kroz razne koncerte, radionice, regate i gastronomsku ponudu, za vrijeme Festivala možete zaista uroniti u lošinjsku povijest i naučiti nešto o zlatnom dobu pomorstva.
Nerezinski Muaj je fešta koju ne bi trebali propustiti nađete li se na Lošinju početkom svibnja. Ovaj stari narodni običaj koji slavi proljeće, mladost i novi život događa se na glavnom trgu u Nerezinama i ovdje se održava već više od 200 godina, prve nedjelje u svibnju.
U subotu, u noći uoči proslave, nerezinski mladići se okupljaju i dogovaraju čiju će barku izvući iz mora i odnijeti je na glavni trg. Prema tradiciji riječ je o barci oca djevojke za koju se vjeruje da je sljedeća na redu za udaju, a barka se postavlja na postolje pokraj hrastovog debla, simbola plodnosti, ukrašava se raznim predmetima i cvijećem „ukradenim" iz brojnih nerezinskih vrtova.
U nedjelju započinje fešta uz izvedbu tradicionalnih folklornih plesova, nakon čega će otac djevojke počastiti mladiće pićem kako bi mu barku vratili natrag u more.
Malen i neodoljiv u svom kamenom ruhu, više od 4000 godina star gradić Osor, istinski je predstavnik očuvane, netaknute povijesti. Čitav je gradić muzej na otvorenom, a svaki njegov kamen priča svoju zadivljujuću priču i još je k tome predivna scenografija za Osorske glazbene večeri koje se održavaju u svakog ljeta, u srpnju i kolovozu, na raznim lokacijama u Osoru.
Osorski vremeplov je nagrađeni projekt koji objedinjuje arheološka istraživanja s tehnologijom virtualne i proširene stvarnosti. Kroz jedanaest različitih priča i lokacija na otvorenom, možete upoznati Osor kakav je nekad bio sve do danas. Šetnjom Osorom, kombinacijom VR naočala i stvarnosti možete naučiti mnogo o povijesti Osora, a istovremeno uživati u prirodnim ljepotama.